Több ezer éves ázsiai eredetű „labdajáték”, mely 1990 körül német közvetítéssel került Kínából Európába. Ázsiában több millióan űzik sportjátékként, szabadidősportként és versenysportként. A tollaslabdához hasonló sportszert (gumikorongba szúrt libatollak) tollaslabdapályán, háló fölött rúgják, pöckölik, fejelik, talpalják a 3-3 fős csapatok, párosok vagy egyének. Könnyen elsajátítható játék, de magas színvonalú űzéséhez három dolog kell: - egy tekwandó harcos küzdőszelleme, - egy labdarúgó technikai tudása, - egy röplabdázó csapatszelleme.
A sportág helye a csapatjátékok és a labdajátékok közt van. Elsősorban lábbal játsszák, de a szabályok a röplabda szabályaihoz hasonlítanak. A 150-160 cm magas hálóval elválasztott pályán 3 játékos 3 ellen rúgja a labdát. Játékosonként maximum 2 egymás utáni érintés megengedett, de legkésőbb a negyedik rúgásnak az ellentérfélre kell irányulni. A világ legkisebb csapatjátékában három pozíciót kell betölteni. Ezek alapján létezik fogadó, feladó és leütő játékos. Az a csapat győz, amelyik két játszmát 21 ponttal, legalább két pontos különbséggel megnyer. A labdajáték nagyon alkalmas a különböző képességek fejlesztésére. Elsősorban az izületi mozgékonyság növelésre van jó hatással, de a mozdulat és reakciógyorsaság speciális állóképesség fejlesztését is jól elősegíti. A lábbal való labdaérzékelés egyik kitűnő eszköze. A labdarúgás kiegészítő sportága.
1997 januárjában elkészült az első hazai szakirodalom, amely alapműnek tekinthető a honi lábtoll-labdázás történetében. A Takács Tamás tollából megszülető 65 oldalas szakdolgozat a hozzá készült videó filmmel az érdeklődők számára tartalmas programot jelent. Jelenleg Magyarország 18 egyesületében 800 fő az igazolt sportolók létszáma. Az európai országok közül Dánia, Finnország, Franciaország, Szerbia Montenegró, Hollandia, Lengyelország, Németország, Románia, Írország, Görögország, Spanyolország, Anglia és Svájc kötelezte el magát a lábtoll-labdázásnak. A hazai bajnoki rendszerben gyermek, serdülő, ifjúsági, felnőtt, senior A, senior B kategóriában folyik a küzdelem. Évenként kerül megrendezésre a German Open és a Hungarian Open nemzetközi verseny, valamint az Európa Kupa, páros évben a világbajnokság és páratlanban az Európa bajnokság. 2000 óta a bajnoki rendszer mellett diákolimpiai bajnokságot is szervez a magyar szövetség. |